سرور

نصب و راه اندازی سرور

نصب و راه اندازی سرور

در این مطلب قصد داریم تا سوالات زیر در رابطه با نصب سرور را بررسی کنیم:

سرور چیست؟

سرورهای موجود در بازار ایران کدامند؟

نقش سرور در شبکه چیست؟

مراحل نصب سرور چیست؟

با ما همراه باشید.

سرور چیست؟

سرور کامپیوتری است که اطلاعات را در اختیار کامپیوترهای موجود در شبکه قرار می‌دهد. کامپیوترهایی که از سرور اطلاعات دریافت می‌کنند، کلاینت نام دارند. اتصال کلاینت‌ها به سرور با توجه به شیوه نصب سرور شما متفاوت است. این ارتباط می‌تواند به صورت LAN و از طریق کابل شبکه یا به صورت WAN و از طریق اینترنت شکل بگیرد.

 

سرور کامپیوتری است که اطلاعات را در اختیار کامپیوترهای موجود در شبکه قرار می‌دهد.

سرور با توجه به تعداد کلاینت‌ها و میزان کاری که از آن انتظار دارید، می‌تواند از یک کیس کامپیوتر ساده تا یک دستگاه سرور حرفه‌ای متغیر باشد. از لحاظ ظاهری سرور با کیس کامپیوتر تفاوت‌هایی دارد. کیس‌ها به طور معمول ایستاده و عمودی هستند و سرورها به طور معمول افقی و خوابیده هستند. اما از لحاظ ساختاری سرور یک کامپیوتر است، با این تفاوت که مادربرد سرورها معمولا قابلیت پشتیبانی از دو یا چند عدد سی پی یو و تعداد زیادی رم را دارا هستند. ویژگی مهم دیگر سرورها دارا بودن چندین کارت شبکه برای مدیریت شبکه‌ است.

سرورهای موجود در بازار ایران کدامند؟

در حال حاضر در دسترس‌ترین و پرفروش‌ترین برندهای موجود در بازار ایران HP، Dell و Asus هستند. با توجه  به میزان کاری که از سرور خود انتظار دارید می توانید میزان توان پردازش سی پی یو، مقدار رم و هارد خود را مشخص کنید و باید به این موضوع توجه کنید که سرورهای نسل‌های مختلف قدرت پردازش متفاوت و قیمت‌های متفاوتی دارند، لذا برای بهترین تصمیم گیری نیاز زیادی به تحقیق و مشاوره دارید. در صورت امکان می‌توانید سرور دست‌دوم خریداری کنید، که از لحاظ هزینه خیلی به صرفه‌تر است. برای مشاوره خرید سرور می‌توانید

 

در حال حاضر در دسترس‌ترین و پرفروش‌ترین برندهای موجود در بازار ایران HP، Dell و Asus هستند.

نقش سرور در شبکه چیست؟

سرور کاربرد بسیاری در یکپارچه سازی شبکه کامپیوتری دارد. از قابلیت‌های کلیدی سرور می‌توان به امکان نصب چندین سیستم عامل بر روی آن و استفاده‌ی همزمان از آن‌ها اشاره کرد. برای مثال فرض کنید که شما نیاز به یک سیستم عامل لینوکس برای سیستم CRM، یک سیستم عامل استریسک برای سیستم تلفنی ویپ و یک سیستم عامل ویندوز برای سیستم حسابداری خود دارید. از طریق راه‌اندازی ماشین مجازی بر روی سرور می توانید به صورت همزمان تمامی این سیستم عامل‌ها را داشته باشید.

 

سرور کاربرد بسیاری در یکپارچه سازی شبکه کامپیوتری دارد.

نرم افزارهای تحت سرور نیز همه دارای دو نسخه‌ی سرور و کلاینت هستند. همانطور که از نامشان برمی‌آید نسخه سرور بر روی سرور و نسخه کلاینت بر روی دیگر کامپیوترها نصب می شوند. این موضوع به یکپارچه‌سازی نرم‌افزارها و به حفظ و امنیت اطلاعات مربوط به آنها و همچنین به اشتراک گذاشتن موارد مشخص در شبکه کمک شایانی می‌کند.

مراحل نصب سرور چیست؟

ابتدا باید انتظارات خود را به صورت مشخص از سرور در نظر بگیرید. با مشخص کردن کاربرد اصلی سرور در شرکت خود می‌توانید سرور مورد نیاز خود را تهیه کنید. مرحله بعدی مشخص کردن جایگاه فیزیکی سرور در شرکت شما است. سرورهای خوابیده همگی رکمونت هستند و در صورت وجود رک به آسانی در آن نصب می‌شوند. بعد از گذراندن مراحل اولیه نوبت به راه‌اندازی نرم افزاری سرور می‌رسد که تخصصی ترین و مهم‌ترین مرحله در نصب سرور به شمار می‌آید. در این مرحله با اصطلاحات رید بندی و ماشین مجازی مواجه می‌شوید.

حال به توضیح اجمالی این دو مفهوم می‌پردازیم:

رید بندی

از آنجایی که اهمیت اطلاعات روی سرورها معمولا بسیار زیاد است و از دست رفتن این اطلاعات صدمات جبران ناپذیری به شرکت وارد می‌کند، برای امنیت بیشتر اطلاعات از رید استفاده می‌شود. رید بندی طبقه بندی متفاوتی دارد و شاید توضیح جز به جز آن از حوصله این مطلب خارج باشد، اما به صورت کلی رید بندی سیستم امنیتی حفظ اطلاعات است. برای مثال شما برآورد کرده اید که برای سرور خود نیاز به 300 گیگابایت حافظه دارید. در ساده‌ترین حالت رید بندی، شما باید 2عدد هارد 300 گیگابایت خریداری کنید و از طریق رید بندی کاری می‌کنید که در صورتی که یکی از این هاردها دچار مشکل شد یا به کلی از دست رفت تمامی اطلاعات شما روی هارد دوم نیز موجود باشد.

به صورت کلی رید بندی سیستم امنیتی حفظ اطلاعات است.

در این صورت به دلیل خراب شدن یکی از هاردها سرور شما از کار نمی‌افتد و هارد دوم وظیفه بالا نگاه داشتن سرور را بر عهده خواهد گرفت. در این مدل رید بندی شما با اینکه از 2 هارد 300 گیگابایت استفاده می‌کنید، فضای در اختیارتان همان 300 گیگابایت است. برای آشنایی بیشتر با انواع رید بندی و مزایا و معایب هرکدام می‌توانید با ما تماس بگیرید.

ماشین مجازی

همانطور که در بالاتر اشاره کردیم، گاهی اوقات نیاز است تا بر روی سرور دو یا چند سیستم عامل به صورت همزمان نصب کنیم، در این صورت ابتدا بایستی یک نرم افزار مجازی سازی بر روی سرور نصب شود. از طریق این نرم افزار شما قادر خواهید بود که قدرت سی پی یو، رم و میزان هارد سرور خود را به صورت دلخواه تقسیم کنید و چند کامپیوتر و یا به صورت دقیق تر ماشین مجازی به وجود بیاورید. بعد از انجام این تنظیمات قادر خواهید بود تا سیستم عامل مدنظر خود را بر روی ماشین‌های مجازی ساخته شده نصب کنید. مدیریت این ماشین‌ها نیز بسیار ساده است، می توانید آن‌ها را به صورت نرم‌افزاری خاموش و روشن کنید، از آن‌ها بکاپ تهیه کنید و حتی در صورت لزوم از طریق نرم افزار به این سیستم عامل‌ها وارد شوید تا تغییراتی در آن‌ها ایجاد کنید.

شما قادرید که قدرت سی پی یو، رم و میزان هارد سرور خود را به صورت دلخواه تقسیم کنید.

نگهداری از سرور

بعد از راه اندازی و نصب سرور، بایستی برنامه‌ای مشخص برای نگهداری فیزیکی و نرم‌افزاری سرور خود مشخص نمایید. با در نظر گرفتن رید بندی، باز هم عاقلانه به نظر می‌رسد که بک‌آپ روزانه از اطلاعات خود تهیه کنید. برای این کار نیز می‌توانید از بخشی از یکی از هاردهای کامپیوتر‌های موجود در شبکه استفاده کنید و یا برای بک‌آپ یک هارد اکسترنال تهیه کنید.