استوریج

استوریج

استوریج یا Storage  یا گاه SAN Storage، سرور ذخیره سازی است که بر روی شبکه قرار می گیرد. علت نصب یک ذخیره ساز جداگانه آن است که در برخی از شبکه ها حجم ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات بسیار بالاست.

برای مثال ئر بانک ها تعداد بسیار زیادی از کاربران به صورت بیست و چهار ساعته اطلاعات مالی گوناگون را تغییر می دهند و به همین خاطر نیاز به آن است که این اطلاعات بتوانند به موقع ذخیره سازی شوند. و در عین حال اطلاعات به روز شده به راحتی در دسترس باشند.

مزایایی استوریج ها

استوریج ها مزیت های زیادی را به شبکه اضافه می کنند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افزایش حجم ذخیره سازی داده؛
  • افزایش سرعت بازیابی داده ها؛
  • افزایش تعداد کاربرانی که می توانند در آن واحد به یک مخزن اطلاعات دسترسی پیدا کنند؛
  • افزایش ایمنی اطلاعات ذخیره شده؛
  • افزایش سرعت بانک های داده؛
  • امکان توسعه نامحدود فضای ذخیره سازی در شبکه.

برای ذخیره سازی بر روی سرور با سرعت بالا، سرور های استوریج از پهنای باند بالاتری نسبت به سرورهای دیگر استفاده می کنند.

غالبا در دیتاسنترها از سرور های استوریج به عنوان مخزن ذخیره سازی داده و همچنین یک پشتیبانی قوی برای اطلاعات استفاده می شود

با به کار بردن استوریج در شبکه، امکان استفاده از بانک های داده با قدرت بالاتر مهیا می شود. همچنین  سرعت بازیابی اطلاعات افزایش می یابد.

تاثیر استوریج در شبکه

این افزایش سرعت به معنای کاهش هزینه های جانبی کار است. به خصوص هنگامی که شبکه بسیار بزرگ است و تعداد قابل ملاحظه ای از کاربران از یک بانک داده بهره می برند.

بهره گیری از یک بانک داده با سرعت خوب به معنای کاهش چشمگیر هزینه ها و سرعت قابل ملاحظه جریان کارها است.

استوریج ها محدودیت های ذخیره سازی در سرور های معمول را از بین می برند، و به همین علت تمام اطلاعات را می توان بدون کم و کاست ذخیره کرد.

برخی از مشاغل مثل دفاتر اسناد رسمی، مشاورین املاک و بانک ها، نیاز به آن دارند که اطلاعات تعداد زیادی از مشتریان را برای سالیان متوالی، نزد خود نگاه دارند. و این به معنای افزایش ناخواسته حجم اطلاعات ذخیره سازی است. اینجاست که استوریج با تمام قوا وارد می شود و مشکل ذخیره سازی را مرتفع می کند.

استوریج ها این قابلیت را دارند که بدون ارتباط با سرور اصلی نیز اطلاعات را به کاربران برسانند. این به معنای آن است که کاربرانی که نیاز به پردازش سریع دارند، می توانند از سرور استفاده کنند، در حالی که عده دیگر از کاربران که نیازمند بهره گیری از اطلاعات ذخیره شده هستند، می توانند به صورت مستقیم از خود استوریج استفاده کنند.

با این کار ترافیک شبکه تقسیم شده و سرعت مناسبی برای همه کاربران مهیا می شود.

استوریج ها برای انبارش داده از سیستم فایل NFS (مختص شبکه های یونیکس) و CIFS (مختص شبکه های با سیستم عامل ویندوز)، پروتکل های FTTP، FTP و برخی دیگر از پروتکل ها استفاده می کنند.

سرور استوریج هم می تواند به صورت مجزا از سیستم کار کند و هم می تواند به عنوان بخش کمکی از سرور های اصلی باشد. در هر دو صورت هیچ تغییری در فضا و مقدار ذخیره سازی روی نخواهد داد.

امنیت شبکه با استفاده از استوریج ها

اگر شبکه سازمان، تحت نظارت و تاکید تمهیدات امنیتی نباشد، این امکان وجود دارد که اطلاعات سازمان به صورت عمدی و یا سهوی به دست افراد نامرتبط بیفتد، و یا آنکه به سرقت برود. در عین حال تهیداتی نظیر وجود ویروس، بد افزار و یا حتی باج افزار نیز وجود دارد. استفاده از استوریج می تواند علاوه بر تمرکز داده ها در یک جا امکان استفاده از سخت افزارها و نرم افزارهای فایروال و حرفه ای را به شما بدهد.

خرید استوریج

یکی از معروف ترین شرکت های تولید کننده سرور های استوریج در جهان شرکت DELL و شرکت HP هستند.

هر دو این شرکت ها، برندهای گوناگونی از محصولات ذخیره سازی را به بازار شبکه، ارائه می کنند.

گروه فنی و مهندسی وی سنتر با داشتن سابقه تخصصی در زمینه واردات و عرضه انواع تجهیزات شبکه، هم اکنون تجهیزات استوریج را به صورت بلاواسطه وارد بازار ایران می نماید و ضمن تضمین اصالت کالا آن ها را با قیمت های رقابتی عرضه می نماید.

برای خرید و استفاده از مشاوره افراد متخصصی درباره شبکه و موضوعات وابسته به آن با متخصصان ما در تماس باشد.